Revitalizace dominikánského kláštera v Chebu
místo: Cheb
velikost: 61m²
klient: Město Cheb & Společnost Petra Parléře, o. p. s.
autoři: esté architekti, Ing. arch. Lucie Datinská
spolupráce: Roman Černohous, Ing. Václav Heis, Bc. Michal Kočí, MgA. Mostafa Tousson
Umělecká škola je vedle vlastní výuky a tříbení dovedností v hudbě, malbě, divadle a tanci místem, které vede mladého člověka k estetickému cítění a současně vyšším hodnotám. Síla historické architektury dominikánského kláštera nabízí ve své logice a symbolice přesah s hmatatelným odkazem na minulost. Prostor bývalého kláštera má potenciál být inspirativním místem s pevným řádem, které dokáže studenta nadchnout a podporovat jeho vnitřní motivaci.
Areál dominikánského kláštera je součástí historického jádra města, které je od roku 1981 Městskou památkovou rezervací. Původní hlavní vstup z úrovně suterénu je v návrhu revitaliazace orientován nově do klidnějšího Jánského náměstí na severozápadě. Z úrovně parteru je tak umožněn bezbariérový přístup.
Hmotové řešení stávajícího areálu kláštera je výrazně podmíněno omezenými prostorovými podmínkami v rostlé struktuře historického města. V průběhu let byl objekt posupně přizpůsobován novému využití, došlo k ne vždy vhodným úpravám a vrstvením. Revitalizace se snaží tyto nánosy odstranit a dát tak vyniknout velkorysosti a čistotě původních objemů.
Jedním z nejvýraznějších vstupů návrhu je přestavba stávajícího sálu. Sál tanečního oboru vzniká částečně na půdorysu původního a hmotově se čitelně vymezuje vůči přilehlým křídlům kláštěra a fasádám gotických domů uzavírajících vnitroblok. Tím opět otevírá v minulosti zastavěné fasády. Návrh řeší využití uzavřeného rajského dvora. Snížením stávajících parapetů oken v přízemí až na úroveň kamenných stupňů se vnitřní prostor křížové chodby více propojuje s exteriérem.
Je nově definována Dominikánská ulice, kde se původně uzavřená stěna otevírá do parteru rámovanými výlohami. Je doplněn další vstup do vnitřního dvora, čímž se více otevírá veřejnosti.